مشاوره خانواده آنلاین رایگان عطاملک
[ تربیت فرزند ] خواهرم داره هر روز عذاب میکشه - نسخه‌ی قابل چاپ

+- مشاوره خانواده آنلاین رایگان عطاملک (https://atamalek.ir)
+-- انجمن: خانواده ایرانی (https://atamalek.ir/forum-14.html)
+--- انجمن: مشاوره خانواده و ازدواج (https://atamalek.ir/forum-122.html)
+--- موضوع: [ تربیت فرزند ] خواهرم داره هر روز عذاب میکشه (/thread-15041.html)

خواهرم داره هر روز عذاب میکشه - samane_tavakoli - ۱۴۰۱-۸-۱۸

سلام وقت بخیر، خواهر کوچکتر من تازه ۶ساله شده،
بچه خیلی خیلی باهوش و آگاه، و مقداری لجباز
تازگی ها خیلی خودشو سرزنش میکنه به خاطر افکارش
مثلا میگه من توی ذهنم اومده که ایشالا بابام بره زندان، بعد میشینه برای این موضوع گلی گریه میکنه
یا مثلا میگه هیچکس منو دوست نداره چون قلبم سیاهه و شیطون توشه
پدر و مادر پرخاشگری هم دارم و از بچگی باهاش رفتار درستی نشده
میشه لطفا مشاوره بگیرم ازتون داخل واتساپ؟

RE: خواهرم داره هر روز عذاب میکشه - samane_tavakoli - ۱۴۰۱-۸-۱۸

(۱۴۰۱-۸-۱۸، ۰۲:۱۷ صبح)samane_tavakoli نوشته است: سلام وقت بخیر، خواهر کوچکتر من تازه ۶ساله شده،
بچه خیلی خیلی باهوش و آگاه، و مقداری لجباز
تازگی ها خیلی خودشو سرزنش میکنه به خاطر افکارش
مثلا میگه من توی ذهنم اومده که ایشالا بابام بره زندان، بعد میشینه برای این موضوع گلی گریه میکنه
یا مثلا میگه هیچکس منو دوست نداره چون قلبم سیاهه و شیطون توشه
پدر و مادر پرخاشگری هم دارم و از بچگی باهاش رفتار درستی نشده
میشه لطفا مشاوره بگیرم ازتون داخل واتساپ؟

RE: خواهرم داره هر روز عذاب میکشه - ملایجردی - ۱۴۰۱-۸-۲۷

با سلام و احترام به شما همراه گرامی

والدین خیلی از اوقات با رفتار های خود باعث صدمه رسیدن به فرزندانشان می شوند این

رفتارهای بد می توانند دعوا کردن، اعتیاد و غیره باشد

همه والدین میدانند که دعوا کردن در مقابل چشم فرزندان کار اشتباهی است ولی اغلب هنگام عصبانیت توجهی به این مسئله ندارند و در مقابل فرزندان .باهم دعوا می کنند. 

کودکانی که در معرض دعوای والدین قرار می گیرند اغلب عصبی ، پرخاشگر و عصبی می شوند و نسبت به کودکان دیگر اعتماد به نفس کمتری دارند و حتی گاهی به خودکشی فکر میکنند. 

براساس تحقیقات انجام شده کودکانی که در معرض دعوای شدید ، مداوم و طولانی مدت والدین هستند می توانند تبدیل به افرادی تهاجمی ، متخاصم و خشن شوند. 

در برخی موارد دیگر مشاجرات والدین باعث کاهش اعتماد به نفس ، اضطراب و افسردگی در کودکان میگردد  

عملکرد تحصیلی کودکان در این موارد آسیب می بیند.

فرزندانی که همیشه شاهد دعوای پدر و مادرشان هستند به مرور خوش بینی خود را درباره جهان و توانایی خود برای بدست آوردن عشق و هماهنگی را از دست میدهند. 

مهم ترین اسیب های دعوای مداوم والدین

اضطراب عاطفی : دعوای مداوم والدین در مقابل کودک باعث ایجاد احساس ناامنی در کودک می شود که در اینده احتمال بروز اضطراب و افسردگی در او را افزایش میدهد.

پرخاشگری و شکست در روابط عاطفی : فرزندان در این خانواده ها یاد می گیرند که برای حل مشکلات باید دعوا و پرخاش کرد که نتیجه آن روابط شکست خورده در بزرگسالی و پرخاشگری می شود. 

مشکلات جسمی : احساسات منفی مداوم روی سلامت جسمی فرد تاثیر می  گذارد و ممکن است کودک رادرگیر غذانخوردن یا پرخوری بیش از حد کند. 

بی خوابی : الگوی خواب این کودکان معمولا به هم میریزد و دچار کابوس ، زودرنجی و بهانه جویی میشود. 

عدم تمرکز و افت تحصیلی : ذهن این کودکان معمولا همیشه درگیر بحث های خانوادگی است و نمیتوانند رویدروسشان تمرکز کنند و دچار افت تحصیلی می شوند.

کم شدن اعتماد به نفس : این کودکان با احساساتی مثل گناه ، خجالت ، و ناامیدی روبرو می شوند که به طور کلی اعتماد به نفسشان را پایین می آورد. 

فرزندان این خانواده ها اغلب ، غمگین ، لجباز و داشتن افکار خیالی ‌و  پرخاشگر و دارای  اعتماد به نفس پایین  می  باشند و با همسالان خود به مشکل می خورند.

سخن آخر

اینکه همان طور که در مشکل خواهرتون اشاره به سرزنش کردن خودش و افکارش و اینکه گفته قلبم سیاهه و شیطون توش
داشتین در اولین فرصت  از  مشاوره کودک و نوجوان کمک بگیرید

موفق و موید باشید