مشاوره خانواده آنلاین رایگان عطاملک
چکار کنم فرزند زیر 7 ساله ام لوس و لجباز نشود؟ - نسخه‌ی قابل چاپ

+- مشاوره خانواده آنلاین رایگان عطاملک (https://atamalek.ir)
+-- انجمن: خانواده ایرانی (https://atamalek.ir/forum-14.html)
+--- انجمن: خانواده سبز (https://atamalek.ir/forum-18.html)
+--- موضوع: چکار کنم فرزند زیر 7 ساله ام لوس و لجباز نشود؟ (/thread-15078.html)

چکار کنم فرزند زیر 7 ساله ام لوس و لجباز نشود؟ - ADMIN - ۱۴۰۱-۹-۱۷

سلام .
یک سوال از حضورتون داشتم .
من احساس میکنم حسین 19 ماهه من لوس و لجباز شده .در ضمن توی جمع وم همونی خیلی میچسبه به ما و ارتباط برقرار نمیکنه ضمنا منزل ما به منزل هر دو پدربزرگها نزدیکه و حسین خیلی بهش توجه و محبت میشه میخواستم بدونم به خواسته هاش تا چه حد جامه عمل بپوشونم مثلا خیلی خیلی سخت میتونم بخوابونمش. همش هم وقتی تو خونه خودم هستم یا میگه بیا بشین با هم باشیم یا همش میگه منو ببر بیرون.در کل زیاد با خودش سرگرم نیست .همش میخواد حرفش به کرسی بشونه.منم قاطی کردم که چقدر باید به حرفاش گوش کنم و چه جوری باید با خواسته های نا بجاش مخالفت کنم و چه جوری؟؟
مامان حسین

چگونه فرزند موفقی تربیت کنیم؟

جواب جمع بندی شده در مورد لجبازی و لوس شدن کودک:

لجبازی:
حداقل تا زیر دو سال باید کاملا بهش محبت کنین. این لجبازی هم ویژگی این دوره اشه که اگه به خوبی بتونین طیش کنین، از این حالت درمیاد. 
این حس ، خودم می تونم و خودم انتخاب می کنم باعث این لجبازی می شه. 
حواستون باشه برای حل لجبازیش یه وقت شما باهاش لجبازی نکنین. اگرم می خواد کاری کنه که یا واقعا خطرناکه یا هزینه درست کن، حواسشو پرت کنین. 
فکر می کنم با توجه به دلیل لجبازی که حس استقلال طلبی اولیه بچه اس، این جواب میده.
لوس شدن:
بین لوس کردن بچه و عزیز کردن او تفاوت است . همیشه ما این ضرب المثل را از بزرگتر ها شنیده ایم که بچه عزیز است اما تربیت او عزیزتر است .
گفتیم سه فرمول در تربیت بچه وجود دارد که اینها باید مانند شیر و شکر با هم مخلوط شود 
""" محبت ، قاطعیت و کرامت """
یعنی ما شخصیت بچه رو به عنوان یک انسان مستقل بپذیریم و برای انتخاب هاش و علایقش احترام قائل باشیم.
هرکدام از اینها که نباشد یا کم رنگ شود قطعاً بچه دچار مشکلات هویتی و شخصیتی خواهد شد .
محبت و کرامت
در باب محبت باید حواس ما باشد که:
- از بچه بابت رفتارها و کارهای خوب او تقدیر و تحسین کنیم . این موجب می شود که زمینه ی عزت نفس بچه بالا برود .

بزرگترین عیب والدین در تربیت فرزند

اما دو شیوه ی دیگر می تواند بچه را لوس کند .
- یکی اینکه بچه را بابت کارهایی که انجام نداده تشویق کنیم
- دوم آن چیزهایی را که می خواهد بدون اینکه کوچکترین سختی متحمل شود در اختیار او قرار می دهیم این مسئله باعث می شود که بچه لوس شود .
نشانه ی لوس بودن بچه این است که : توقعات نابجا ، بیش از حد توان ما و بیش از نیاز خود دارد .

قاطعیت
راه حل این است که با قاطعیت یک مقدار محبت اضافی را کم کنیم .
اگر این روحیه تا بزرگسالی ادامه پیدا کند فرد نیازمند تملق و چابلوسی دیگران می شود،حتی اگر در موقعیت های برتر علمی و اجتماعی نیز قرار بگیرد، همیشه نیاز به تأیید افراطی دیگران دارد . بخاطر همین نیز شخصیت او فوق العاده آسیب پذیر می شود .
به همین دلیل در دیدگاه تربیتی داریم که :
- حتی گاهی اوقات به فرزندان خود آن چیزهایی را که می خواهند ندهید .
- به آنها فرصت دهید که برای بدست آوردن آن چیزها تلاش کنند و زحمت بشکند . زمانی که با زحمت بدست بیاورند ارزش بیشتری قائل هستند .
اینکه مثلاً ما به بچه ها پول بدهیم که هرچیزی را که نیاز دارند بخرند بدترین کار ممکن است .
بهترین کار این است که ما به بچه یاد بدهیم که پول خود را پس انداز کند .
یک توصیه خیلی مفید:
برای بچه های خود سه عدد قلک بخرید .
- یک قلک برای خرج روزمره ی او ، روی آن هم بنویسید خرج جاری .
- یک قلک برای پس انداز
( همان چیزی که ما به آن روز مبادا می گوییم که متأسفانه در فرهنگ ما رایج نیست که فرزندان خود را به پس انداز عادت دهیم . گاهی اوقات می گوییم همه ی پول های خود را پس انداز کنید ، خوب برای این بچه خیلی دردناک است که هرچیزی را که می خواهد نتواند بخرد . باید هم بتواند پس انداز کند و هم برای خرج روزمره این امکان را داشته باشد . )
- صندوق سوم نیز برای کمک کردن به دیگران .
ایثار کردن و بخشیدن از آنچه که دارد را به عنوان بالاترین ویژگی رشد به او یاد دهیم . همانطور که قرآن گفته است : هرگز شما به بالاترین درجه ی نیکوکاری نمی رسید مگر اینکه بتوانید آنچه را که دوست دارید به دیگران ببخشید.
- با این فرمول در حقیقت من به بچه مدیریت اقتصادی و مدیریت نسبت به آنچه که دارد و دوست دارد را یاد می دهم .

اصل مهم تربیت دینی فرزند + صوت و مقاله

من باید یاد بگیرم که در چه زمانی با بچه قاطعانه برخورد کنم .
معنای قاطعیت
قاطعانه بودن به معنای تنبیه بدنی یا رفتاری نیست .
اینکه با بچه قهر کنیم اما خیلی کوتاه و بچه بداند به چه دلیلی با او قهر کرده ایم .
قهر کردن این است که یک مقدار با او سرسنگین باشیم و راحت کلمات محبت آمیز را به او نگوییم و نشان دهیم که از او دلخور هستیم تا او بیاید و عذرخواهی کند . البته به بچه راه عذرخواهی کردن را نشان دهیم
اهل بیت به ما یاد داده اند که با بچه ها قهر کنید اما کوتاه ، چون دل بچه ها کوچک است و زود دچار آسیب روحی و عاطفی می شوند .
اینها روش هایی است برای اینکه بچه های خود را خوب تربیت کنیم . هم عزیز بار بیایند و هم لوس نشوند . هم مهربان بار بیایند و هم اینکه خشن نشوند .
محبت ، قاطعیت و کرامت .

خطاهای فرزند پروری

مشروح جوابها در قسمت نظرات همین پست

لینک منبع
چه کنیم بچه های زیر هفت سال لوس و لجباز نشوند؟

لینک مکمل
تربیت دینی فرزند از تولد

توصیه های حاج آقا مجتبی تهرانی (ره) درباره فرزند دار شدن

تعيين جنسيت فرزند